---------------------------------
Agencja Power /dawniej Powersport/ specjalizuje się w organizacji imprez firmowych i integracyjnych dla firm, wyjazdów motywacyjnych i okolicznościowych, a także wydarzeń specjalnych
Nasza Marki to: AgencjaPOWER, DMCWarsawPoland, ONLINE, PLATFORMA. Serdecznie zapraszamy do organizacji wydarzeń i wyjazdó firmowych z PowerTEAM

    ---------------------------------

Wyszukiwanie

Zaproszenie na imprezę integracyjną nie generuje przychodu

Wrak Garaż, Tuningowanie Aut, BUdowanie Samochodów- Teambuilding PowersportNieprawdą jest, że przychodem pracownika jest samo zaproszenie do udziału w imprezie integracyjnej. Takie wyjaśnienie na swojej stronie internetowej zamieścił resort finansów po publikacji DGP z 5 marca i piśmie przesłanym do redakcji o sygn. BMI3/0553/239/KVK/12/265. To zwrot w podejściu fiskusa do takich świadczeń pozapłacowych o 180 stopni.


Dotychczas, i co ciekawe w dostępnych nadal na stronach internetowych MF interpretacjach, urzędnicy podatkowi – którzy w imieniu ministra wyjaśniają przepisy – twierdzili, że o powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza skorzystanie przez pracownika z oferowanych przez pracodawcę spotkań integracyjnych oraz wszelkich atrakcji zapewnionych podczas tych imprez, lecz samo otrzymanie przez pracownika możliwości skorzystania z imprez integracyjnych o określonej wartości pieniężnej. Takie stanowisko można znaleźć m.in. w interpretacjach o nr ITPB2/415-643/10/MU i IBPBII/1/415-653/10/HK.

Pracodawcy i pracownicy powinni odetchnąć z ulgą i przyklasnąć ministerstwu. Wracamy do normalności w opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń. Powstaje tylko pytanie, czy nowe podejście resortu finansów znajdzie odzwierciedlenie w wiążących interpretacjach podatkowych – indywidualnych i ogólnych. Zmienione stanowisko zostało bowiem zaprezentowane przez biuro prasowe resortu, a nie departament merytoryczny bądź samego ministra. A to niestety nie to samo.

Dwulicowość fiskusa

Według Tomasza Piekielnika, doradcy podatkowego, partnera w Piekielnik i Partnerzy we Wrocławiu, aktualny komunikat resortu finansów znajduje odzwierciedlenie w niektórych orzeczeniach sądowych (np. wyrok NSA z 17 stycznia 2012 r., sygn. akt II FSK 2740/11). Niemniej jeśli chodzi o stosowanie zasad opodatkowania, odbiega od znanej uchwały NSA w sprawie pakietów medycznych (sygn. akt II FPS 7/10), a zatem i od najnowszej linii orzeczniczej tych sądów.

– Pogląd wyrażony w komunikacie jest jak najbardziej słuszny. Jednak trzeba tu też podkreślić dwulicowość fiskusa – stosowanie innych zasad wobec urzędników i podatników – który do niedawna w indywidualnych interpretacjach przedstawiał zupełnie odmienne stanowisko. Jest to po prostu naganne i niezrozumiałe – ocenia Tomasz Piekielnik.

Ekspert zwraca uwagę, że zgodnie z niektórymi interpretacjami urzędnicy twierdzili jeszcze nie tak dawno, że opodatkowaniu podlega już sama możliwość wzięcia udziału w imprezie zorganizowanej przez pracodawcę. A więc de facto samo zaproszenie. Przykładem takiego stanowiska są interpretacje indywidualne dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB2/415-855/10/MM) czy interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB1/415-922/10-4/TW).

– Dla firm i pracowników aktualny komunikat powinien oznaczać powrót do normalności. Czy tak jednak będzie, okaże się w praktyce podczas kontroli konkretnego płatnika (zakładu pracy). Ja sam mam wątpliwości, choćby z uwagi na istniejące rozbieżności w podejściu do opodatkowania świadczeń pracowniczych wśród sędziów NSA – uważa Tomasz Piekielnik.

Podobne stanowisko prezentuje w rozmowie z nami Andrzej Marczak, ekspert podatkowy w KPMG. Nasz rozmówca przytacza też dotychczasową argumentację skarbówki, zgodnie z którą samo zaproszenie na imprezę generowało przychód, bo podatnik ma to świadczenie pozostawione do dyspozycji i wcale nie trzeba z niego skorzystać, by to świadczenie opodatkować. Niestety taka też jest obecnie linia orzecznicza sądów administracyjnych.

– Dlatego też brak konsekwencji MF i zaprezentowane wyjaśnienie może dziwić. Nie sądzę jednak, że teraz zmienią się oficjalne interpretacje – stwierdza Andrzej Marczak.

Trzeba bowiem pamiętać, że ogólna odpowiedź na artykuł prasowy nie ma waloru wiążącej interpretacji podatkowej udzielanej w indywidualnej sprawie. Nie jest też interpretacją ogólną, zapewniającą jednolite stosowanie przepisów prawa podatkowego.

– Ale jak w tym wszystkim mają się połapać podatnicy i gdzie tu jest zasada zaufania do organów państwa – pyta retorycznie ekspert z KPMG.

źródło: http://podatki.gazetaprawna.pl




Oferta POWER

  • Imprezy firmowe

    Imprezy firmowe

    Imprezy integracyjne, promocje nowych produktów, wyjazdy motywacyjne, imprezy okolicznościowe to nieodzowne elementy funkcjonowania wszystkich przedsiębiorstw. Wychodząc naprzeciw konkurencji przygotowaliśmy wiele oryginalnych scenariuszy wykorzystując nowatorskie pomysły oraz najnowsze osiągnięcia techniki.

    Read More
  • Wyjazdy motywacyjne

    Wyjazdy motywacyjne

    Wyjazdy zagraniczne to najlepsza forma motywacji i uznania zasług pracowników. To także świetny sposób wyrażenia wdzięczności Kluczowym Klientom Firmy za dotychczasową współpracę. Oczywiście pod warunkiem, że będą to wyjazdy dokładnie zaplanowane, bogate w atrakcje i zrealizowane w unikalnych miejscach.

  • Wydarzenia specjalne

    Wydarzenia specjalne

    Od wielu lat organizujemy i wspieramy różnorodne projekty i inicjatywy, łącząc je z podstawowymi wartościami firmy - ciągłego odkrywania nowych, lepszych sposobów działania, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, poszerzania granic możliwości. Zapraszamy do śledzenia Wydarzeń Specjalnych na naszej stronie.

    Read More
Our website is protected by DMC Firewall!